Türkiye Mükemmellik Ödülü Değerlendiricileri


Türkiye Mükemmellik Ödülleri Değerlendiricisi Kimdir?

KalDer tarafından 1993 yılından beri düzenlenen Türkiye Mükemmellik Ödülleri için yapılan tüm başvurular, bu süreç için özel olarak eğitim almış ve deneyim kazanmış EFQM Mükemmellik Modeli Değerlendiricileri tarafından değerlendirilir.

Mükemmellik Modeli Değerlendiricileri, EFQM tarafından geliştirilen ve sadece EFQM veya EFQM’in ulusal iş ortakları tarafından verilebilen özel bir eğitimi başarı ile tamamlamış kişilerdir. Bu eğitime katılacak adaylardan da bazı şartları yerine getirmesi beklenir. Eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler yerel veya Avrupa Mükemmellik sürecinde görev yapmaya adaydır. Eğitimi başarıyla tamamlayan değerlendirici adayları da süreçte ilk görev yaptığı andan itibaren, oldukça kapsamlı bir performans değerlendirme sistemi içinde 360 derece bir değerlendirmeye tabi tutularak, yeni görevlere hazır olup olmadıkları yakından izlenir.

Türkiye Mükemmellik Ödülü Değerlendiriciliği Niçin Önemlidir?

Türkiye’nin kurumsal yönetim alanında en prestijli ödülü olan KalDer Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne başvuran kuruluşların değerlendirmesini yapan ekibin bir parçası olmak, bu prestijli ödülün bir parçası olma anlamındadır.

Değerlendiriciler, KalDer Türkiye Mükemmellik Ödülü ve Avrupa Mükemmellik Ödülü süreçlerinin gizli kahramanlarıdır. Değerlendiriciler, EFQM Mükemmellik Modeline ve Modelin başarılı bir şekilde nasıl hayata geçirildiğine şahit olma şansına sahip kişilerdir. Aldıkları eğitimler ve değerlendirme sürecindeki kazanımları, kişisel gelişimleri ve mensup oldukları kurumlar açısından ölçülemeyecek değerdedir.

Değerlendirici Adayı için Gereken Şartlar Nelerdir?

Değerlendirici adaylarından öncelikle, EFQM Mükemmellik Modeli konusunda belirli bir bilgi ve uygulamaya deneyimi olmaları beklenir. Model Değerlendiricisi olmak isteyen, fakat henüz Model ile tanışmamış adayların Model eğitimine katılmaları beklenir. Eğitim sırasında eğitmen tarafından aday adayı olarak adlandırılan bu kişilerin yetkinlikleri izlenerek adaylıkları ile ilgili bir tespit yapılır. Aday adayları eğitmen tarafından EFQM Ödül Değerlendiriciliği Eğitimine yönlendirilir.

Aday adayı 2 aşamalı EFQM değerlendirici eğitimi boyunca eğitmen tarafından yakından izlenerek, kendisine kuvvetli yönleri ve iyileştirmeye açık alanları hakkında bilgi verilir.

Eğitim ve Mükemmellik Modeli ile ilgili bilgi düzeyi dışında Ödül Değerlendiricisi adayının,

•   En az lisans mezunu ve

•   En az 5 yıl iş tecrübesine sahip olması beklenir.

Adaylar arasında, başta insan kaynakları yönetimi, stratejik planlama, finansal yönetim, sistem geliştirme gibi temel süreçler ve toplam kalite yönetimi olmak üzere yönetim konularında bilgi ve deneyim sahibi olmak tercih edilebilirlik ölçütleridir.

Türkiye Mükemmellik Ödülü Değerlendiricisi Olmak için ne Yapmam Gerekir?

Değerlendirici başvuruları web tabanlı bir yazılım üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda belirtilen hususlara sahip olan değerlendirici adayları, başvuru sayfasında belirtilen şekilde ve aynı sayfada yer alan link üzerinden başvuru yapabilirler.

 

Birlikte Çalışıyoruz

İŞ BİRLİKLERİMİZ


  • İSTANBUL GENEL MERKEZ
  • ANKARA ŞUBE
  • BURSA ŞUBE
  • ESKİŞEHİR ŞUBE
  • İZMİR ŞUBE
  • KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ
  • TRAKYA TEMSİLCİLİĞİ
  • DOĞU MARMARA GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ
  • BATI AKDENİZ GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ