Kıyaslama Grubu


KIYASLAMA UZMANLIK GRUBU

Kıyaslama (Benchmarking) Nedir?

Kıyaslama, başkalarının yaptığı iyi uygulamaları bulmayı, öğrenmeyi ve uyarlamayı içeren kapsamlı bir gelişim yöntemidir. Organizasyonlar, daha ucuz ve daha iyi ürün ve hizmetleri daha hızlı sunma yarışı içindedir. Bu açıdan, bilinen çözümleri bulmak için çaba sarf etmek ve zaman harcamak, kısaca tekerleği yeniden keşfetmek bir lükstür. Bu bilince sahip yönetimler, başkalarının yaptığı hataları yapmamak için kıyaslamayı bir öğrenme fırsatı olarak değerlendirmektedir.

Kıyaslama ilk kez 1980 yılında fotokopi makinesi maliyetlerinin Japonya’da üretilen rakip makinelerin satış fiyatından daha yüksek olmasının nedenlerini araştıran Rank Xerox tarafından uygulanmıştır. Kıyaslama, ulusal ve uluslararası Kalite Ödüllerine esas olan İş Mükemmelliği modelleri ile yaygınlık kazanmıştır. Yönteminin ülkemizde benimsenmesinde de Türkiye Mükemmellik Ödülünün esas aldığı EFQM Mükemmellik Modeli önemli bir role sahiptir.

KalDer Kıyaslama Uzmanlık Grubu

KalDer Kıyaslama Uzmanlık Grubu, KalDer üyeleri arasında bir öğrenme ortamı yaratarak, kuruluşların mükemmellik yolculuğunda mükemmel sonuçlara ulaşmasını kolaylaştırıcı bir hizmet sunmak amacıyla tamamen gönüllerin katılımıyla oluşturulmuş bir gruptur.

Gönüllü çalışan bu grubun ana hedefinde aşağıdaki konular yer almaktadır:

·         İyi Uygulamalar Paylaşım Platformu: Mükemmellik ödül ve tanıma süreçlerinde yer alan kuruluşların temel kavramlar / alt kriterler bazında iyi uygulama örnekleri

·         Üyeler Arası İyi Uygulamaların ve Fikirlerin Paylaşımı: Farklı kuruluşların aynı konudaki iyi uygulamalarını bir araya getiren kıyaslama raporlarının geliştirilmesi

·         Kıyaslama ve Karşılaştırma Vaka Çalışmaları: Belirli bir sektör veya uygulamaya yönelik özel kıyaslama ya da karşılaştırmaya imkân verecek özel göstergelerin oluşturulduğu ve izlendiği raporların hazırlanması

·         Kuruluşlara Özel Kıyaslama Projelerinde Yönlendiricilik: Herhangi bir konuda kıyaslama yapmak isteyen bir kuruluşu, ilgi alanlarına uygun kıyas ortakları ile bir araya getirerek kıyaslama çalışmasının verimli ve etkin bir şekilde sonuçlanması konusunda KalDer Kıyaslama Rehberleri ile sunulan bir hizmettir.

 

Kıyaslama konusuna ilgi duyuyor ve KalDer kıyaslama hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız, KalDer Kıyaslama Uzmanlık Grubu KalDer temsilci Sanem Sümer (sanems@kalder.org) ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

Kıyaslama Uzmanlık Grubu Faaliyetlerinden

Kamu Kuruluşları Kıyaslama Çalışması (Ocak – Mayıs 2017)
 

Kamu hizmeti sunan ve Türkiye ve Avrupa EFQM Mükemmellik Ödülü sahibi üç kamu kuruluşumuz ile bir araya gelerek iyi uygulamaların paylaşıldığı bir kıyaslama çalışması gerçekleştirildi.

Her bir kuruluşun ayrı ayrı ev sahipliğinde iyi uygulamalar paylaşılarak bir rapor haline getirildi. Rapor ve iyi uygulamalar önümüzdeki sonbaharda tüm KalDer üyelerine açık bir toplantıda paylaşılmasına yönelik hazırlıklar sürdürülmektedir.

Bu çalışmaya katkıda bulunan, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Nilüfer Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi yönetimi ve çalışmaya katılan tüm kurum üyelerine teşekkür ederiz.

Birlikte Çalışıyoruz

İŞ BİRLİKLERİMİZ


  • İSTANBUL GENEL MERKEZ
  • ANKARA ŞUBE
  • BURSA ŞUBE
  • ESKİŞEHİR ŞUBE
  • İZMİR ŞUBE
  • KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ
  • TRAKYA TEMSİLCİLİĞİ
  • DOĞU MARMARA GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ
  • BATI AKDENİZ GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ