Türkiye Kalite Derneği
KalDer, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) Ulusal İşbirliği Ortağıdır
EFQM ve EFQM Mükemmellik Ödülü
EFQM ve EFQM Mükemmellik Ödülü


Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (European Foundation for Quality Management – EFQM) 1988 yılında, Bosch, BT, Bull, Ciba-Geigy, Dassault, Electrolux, Fiat, KLM, Nestlé, Olivetti, Philips, Renault, Sulzer ve Volkswagen gibi Avrupa’nın önde gelen 14 firmasının CEO’larının imzaladıkları bir iyi niyet mektubu ile hayata geçirilmiş bir vakıftır. Amacı; “Avrupa’daki kuruluşların sürdürülebilir mükemmelliğini sağlayabilmek için itici güç olmak” tır.

EFQM kuruluşunu takiben sanayi ve akademisyenlerden oluşan bir grup ile EFQM Modeli olarak anılan Yönetim Modelini geliştirerek 1991 yılında tüm dünyaya duyurmuştur.

KalDer, 1992 yılında EFQM’ in ulusal iş ortağı olmuş ve aynı yıl Türkiye adına Ulusal Kalite Ödülünün (bugün Türkiye Mükemmellik Ödülü olarak anılmaktadır) duyurusu yapmıştır.

EFQM, Avrupa firmaları arasında rekabetçiliği desteklemek üzere 1992 yılından bugüne kadar, her yıl bu Modeli en iyi şekilde uygulayan kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarını Avrupa Mükemmellik Ödülü ile ödüllendirmektedir. Her yıl EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülüne ülkemizden de kuruluşlar müracaat etmekte ve ödül almaktadır.

EFQM ve EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü ile ilgili daha fazla bilgi almak için EFQM’ in resmi web sitesi www.efqm.org ‘ u ziyaret edebilirsiniz.

Kullanım Koşulları
|
Gizlilik Politikası
Get it on Google Play
Copyright © 2012 TÜRKİYE KALİTE DERNEĞİ