Türkiye Kalite Derneği
KalDer, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) Ulusal İşbirliği Ortağıdır
Değerlendirici Başvurusu
Değerlendirici Başvurusu

 2017 Türkiye Mükemmellik Ödülleri Değerlendirici Başvuru Zamanı

2017 Türkiye Mükemmellik Ödülleri için aday olmak isteyen kişilerin son başvuru tarihi 20 Mart 2017 olup, bu tarihten sonraki başvurular gelecek yıl için değerlendirmeye alınacaktır.
 

2017 Yılı Mükemmellik Ödülü Değerlendirme Süreci Takvimi

Değerlendirici Başvurusu Son Tarih

20 Mart 2017

Değerlendirici Bilgilendirme Toplantısı

16 Haziran 2017

Uzlaşım ve Saha Ziyareti Planlama

11 Eylül  - 12 Eylül 2017

Saha Ziyaretleri

25 Eylül - 29 Eylül 2017

04 Ekim - 08 Ekim 2017

 
  
 Türkiye Mükemmellik Ödülleri Değerlendiricisi Kimdir?

KalDer tarafından 1993 yılından beri düzenlenen Türkiye Mükemmellik Ödülleri için yapılan tüm başvurular, bu süreç için özel olarak eğitim almış ve deneyim kazanmış EFQM Mükemmellik Modeli Değerlendiricileri tarafından değerlendirilir.Mükemmellik Modeli Değerlendiricileri, EFQM tarafından geliştirilen ve sadece EFQM veya EFQM’in ulusal iş ortakları tarafından verilebilen özel bir eğitimi başarı ile tamamlamış kişilerdir. Bu eğitime katılacak adaylardan da bazı şartları yerine getirmesi beklenir. Eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler yerel veya Avrupa Mükemmellik sürecinde görev yapmaya adaydır. Eğitimi başarıyla tamamlayan değerlendirici adayları da süreçte ilk görev yaptığı andan itibaren, oldukça kapsamlı bir performans değerlendirme sistemi içinde 360 derece bir değerlendirmeye tabi tutularak, yeni görevlere hazır olup olmadıkları yakından izlenir.

Türkiye Mükemmellik Ödülü Değerlendiriciliği Niçin Önemlidir?

Türkiye’nin kurumsal yönetim alanında en prestijli ödülü olan KalDer Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne başvuran kuruluşların değerlendirmesini yapan ekibin bir parçası olmak, bu prestijli ödülün bir parçası olma anlamındadır.Değerlendiriciler, KalDer Türkiye Mükemmellik Ödülü ve Avrupa Mükemmellik Ödülü süreçlerinin gizli kahramanlarıdır.Değerlendiriciler, EFQM Mükemmellik Modeline ve Modelin başarılı bir şekilde nasıl hayata geçirildiğine şahit olma şansına sahip kişilerdir. Aldıkları eğitimler ve değerlendirme sürecindeki kazanımları, kişisel gelişimleri ve mensup oldukları kurumlar açısından ölçülemeyecek değerdedir.

Değerlendirici Adayı için Gereken Şartlar Nelerdir?

Değerlendirici adaylarından öncelikle, EFQM Mükemmellik Modeli konusunda belirli bir bilgi ve uygulamaya fikir sahibi olmaları beklenir. Model Değerlendiricisi olmak isteyen, fakat henüz Model ile tanışmamış adayların Model eğitimine katılmaları beklenir. Eğitim sırasında eğitmen tarafından aday adayı olarak adlandırılan bu kişilerin yetkinlikleri izlenerek adaylıkları ile ilgili bir tespit yapılır.Aday adayları EFQM Ödül Değerlendiriciliği Eğitimi almamış ise, bu eğitime katılmaları ve başarı ile tamamlamaları gerekir.  Bu eğitim boyunca da eğitmen tarafından aday adayı yakından izlenerek, kendisine kuvvetli yönleri ve iyileştirmeye açık alanları hakkında bilgi verilir.Eğitim ve Mükemmellik Modeli ile ilgili bilgi düzeyi dışında Ödül Değerlendiricisi adayının,

   En az lisans mezunu ve

   En az 5 yıl iş tecrübesine sahip olması beklenir.

Adaylar arasında, başta insan kaynakları yönetimi, stratejik planlama, finansal yönetim, sistem geliştirme gibi temel süreçler ve toplam kalite yönetimi olmak üzere yönetim konularında bilgi ve deneyim sahibi olmak tercih edilebilirlik ölçütleridir.

Türkiye Mükemmellik Ödülü Değerlendiricisi Olmak için ne Yapmam Gerekir?

Yukarıda belirtilen hususlara sahip olan Değerlendirici adayları, aşağıdaki “başvuru için tıklayınız” linki üzerinden başvuru yapabilirler.

Başvuralar ve değerlendirmeler ile ilgili tüm işlemler web tabanlı bir yazılım üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İlk kez başvuru yapacak adaylar, link üzerinden erişecekleri sayfada “yeni değerlendirici başvurusu” ikonunu tıklayarak kişisel bilgilerini girecekleri bir alana ulaşırlar. İlk önce buradaki tüm bilgileri doldurarak “aday başvurusu” sürecini tamamlamaları gerekir. Ön başvurusu uygun görülen adaylara e-posta ve SMS ile bilgi verilir. Bu bilgilendirme mesajında yer alan kullanıcı adı ve şifre ile aday sisteme girişi yaparak güncel değerlendirme dönemi tarihini seçer ve aynı ekran üzerindeki “sözleşme” linkini tıklayarak bilgisayarına “Değerlendirici Sözleşmesi” formunu indirir. Formdaki bilgilerin aday tarafından doldurulmasından ve adayın yöneticisi tarafından imzalanarak belirtilen KalDer adresine dijital ortamda ve/veya posta ile gönderilmesi ile süreci tamamlanır.

Daha önceden başvurmuş ve/veya görev almış değerlendiriciler, link üzerinden erişecekleri sayfada “değerlendirici girişi” ikonunu tıklayarak başvuru sayfasına ulaşırlar. Şifrelerini hatırlamıyorlarsa ya da bilmiyorlarsa “şifremi unuttum” linkini tıklayarak yeni şifre alabilirler. Şifreleri ile giriş yaptıktan sonra güncel değerlendirme dönemi tarihini seçer ve aynı ekran üzerindeki “sözleşme” linkini tıklayarak bilgisayarına “Değerlendirici Sözleşmesi” formunu indirir. Formdaki bilgilerin aday tarafından doldurulmasından ve adayın yöneticisi tarafından imzalanarak belirtilen KalDer adresine dijital ortamda ve/veya posta ile gönderilmesi ile başvuru süreci tamamlanır.

Değerlendiricilik şartları, gereken koşullar ve değerlendirme süreci ile ilgili daha fazla detay bilgileri orhana@kalder.org veya bercin.gun@kalder.org adresinden öğrenebilirsiniz.


Sözleşme örneğine bu yazıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Başvuru için Tıklayın

Kullanım Koşulları
|
Gizlilik Politikası
Get it on Google Play
Copyright © 2012 TÜRKİYE KALİTE DERNEĞİ