Türkiye Kalite Derneği
KalDer, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) Ulusal İşbirliği Ortağıdır
EFQM Mükemmellikte Kararlılık
EFQM Mükemmellikte Kararlılık

 Mükemmellikte Kararlılık

En uzun yolculuk bile tek bir adımla başlar. EFQM Mükemmellikte Kararlılık atılacak ilk adımın doğru yönde olmasını güvence altına almaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Birçok kişi EFQM Mükemmellik Modelinin uygulanmasını uzun, karmaşık ve pahalı bir süreç olarak görür. Ancak, bu kesinlikle doğru değildir. Modelin uygulanması sizin belirlediğiniz ölçüde kolay ya da karmaşık olabilir. 

EFQM Mükemmellikte Kararlılık iyileştirilmiş sonuçların gerçekleştirilmesini ve kuruluşunuzdaki mükemmel bir girişimi tanımanıza yardım eden bir değerlendirme ve farkındalık programıdır. EFQM Mükemmellik Modeli ve RADAR kullanarak iyileştirme projelerinin belirlenmesini, önceliklendirmesini ve uygulanmasını gerektiren eylem odaklı bir öğrenme projesidir. 

Mükemmellikte Kararlılık için iki farklı seçenek vardır. 

Seçenek 1 - Proje Doğrulama

Proje doğrulama seçeneği iki aşamadan oluşur. İlk aşamada EFQM Mükemmellik Modeline uygun 3 iyileştirme faaliyetini (projesini) belirleyeceğiniz basit bir öz değerlendirme uygularsınız. İkinci aşamada ise bağımsız bir EFQM değerlendiricisi iyileştirme projelerinden elde edilen sonuçları değerlendirir ve yapısal bir geribildirim verir.

 3 Adımı olan süreç 9 ile 12 ay arasında sürer.

 
Doğrulama için yapılan ziyaretin sonunda, her üç projeniz için ayrı ayrı görülen iyileştirme fırsatlarının ve güçlü yönlerinin detaylı olarak belirtildiği bir geribildirim raporu alacaksınız. Eğer önceliklendirerek yapısal bir yaklaşımla ele aldığınız iyileştirme projelerinizi iyi yönettiğinizi gösterebilirseniz ve ilgili alanda açık şekilde görülen bir ilerleme elde etmişseniz, EFQM Mükemmellikte Kararlılık 1 Yıldız belgesi alırsınız. 
 
 
Seçenek 2 - Değerlendirme
 
EFQM Modelini temel alan değerlendirme metodunu tercih ederseniz, kısa bir sunum dokümanı hazırlamanıza ihtiyacınız olacaktır. Sunum dokümanınızı teslim ettiğinizde 2 EFQM değerlendiricisi 6 tema üzerinde planlanmış bir görüşmeyi gerçekleştirmek için sahada 1 gün harcayacaktır. Sizi değerlendirecekler ve EFQM Mükemmellik Modelinin 9 Kriteriyle ilgili bir geribildirim raporu sunacaklardır.
 
Değerlendirme sonucuna göre alacağınız puana göre EFQM Mükemmellikte Kararlılık 1 Yıldız ya da 2 Yıldız belgesi alacaksınız. 
 
Neden Başvurulmalı?
 
Stratejik olarak önemli projelere odaklanır  
Kuruluşunuzun performansını iyileştirir 
Sürekli iyileştirme kültürü ortaya koyar 
Tüm seviyelerde çalışanlarınızı içine alır 
Değer katan dış değerlendirme alınır 
Uluslararası tanınırsınız 
 
 
Kimler Başvurabilir?
 
Mükemmellikte Kararlılık Programı iş yapma yaklaşımlarını geliştirmek için yollar aramaya başlayan birim ve kuruluşlar için basit ve kolay bir adımdır. Kararlılık için aday bir kuruluşun tipik profili:
İyileştirme için inisiyatif alma deneyimleri mevcuttur ama değişim anlık olarak yönetilir, kuruluşa geniş bir perspektiften bakmakla ilgilidirler. 
Hedef belirlemede temel olan performanslarını, dış kıyaslamaları pek az kullanmakla beraber genelde kuruluş içi göstergeleri kullanarak ölçerler.
Nasıl Başvurulur?
Sektörüne, büyüklüğüne ve bulunduğu yere bakılmaksızın tüm kurum, kuruluş ve birimler her hangi bir zaman diliminde başvuru yapabilir. KalDer bir günlük basit bir çalıştay ile ilk adımı atmanıza yardım edebilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için KalDer’i arayabilirsiniz. 
 
Kullanım Koşulları
|
Gizlilik Politikası
Get it on Google Play
Copyright © 2012 TÜRKİYE KALİTE DERNEĞİ